Robot robotowi nierówny. W tej polskiej agencji pracują prawdziwe roboty. – weegreeone.com

Robot robotowi nierówny. W tej polskiej agencji pracują prawdziwe roboty.

Robot robotowi nierówny. W tej polskiej agencji pracują prawdziwe roboty.

robot humanoidalny

Weegree to pierwsza i jedyna w Polsce agencja pracy, która w swojej ofercie ma prawdziwe roboty. W jej siedzibie znajdziemy kilkoro „zaprogramowanych pracowników”, takich jak chociażby obsługujący recepcję Pepper – pierwszy humanoidalny robot posiadający szereg umiejętności, takich jak zdolność poruszania się oraz komunikowania.

Maszyny już od ponad 3 lat pomagają pracownikom opolskiej firmy oraz jej klientom w najbardziej monotonnych obowiązkach, dzięki czemu ich praca jest bardziej satysfakcjonująca i efektywna.

 

Robot czy zwykłe oprogramowanie?

 

W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o nowopowstałych robotach, wykonujących pracę, którą do tej pory zajmowali się ludzie. Zanim jednak przyjrzymy się temu tematowi bliżej, wyjaśnijmy, co tak naprawdę kryje się pod słowem “robot”. Otóż jest to urządzenie mechaniczne, które jest w stanie automatycznie wykonywać poszczególne zadania. Może być bezpośrednio sterowany przez ludzi lub też zaprogramowany wcześniej.

 

 


Mimo iż w ostatnim czasie pojawiły się przedsiębiorstwa, błędnie określające się jako “agencje pracy robotów”, to tak naprawdę nie dysponują one prawdziwymi “zautomatyzowanymi pracownikami”, a co więcej starają się wprowadzić klientów w błąd, używając zdjęcia maszyn, które do nich nie należą.


Coraz częściej można natknąć się na firmy wykorzystujące niewiedzę, a także pozytywne (i prawdziwe) skojarzenia ze słowem “robot” w celu sprzedania zwykłego oprogramowania, wykorzystującego elementy sztucznej inteligencji, pozwalającej zautomatyzować najbardziej powtarzalne procesy w firmie.

 

 

Zupełnie inaczej jest w przypadku maszyn należących do projektu opolskiej agencji pracy, które posiadają szereg humanoidalnych właściwości, tzn. potrafią mówić, poruszać się, a nawet rozpoznawać twarze i stale poszerzać swoją wiedzę. Są zatem jedynymi na polskim rynku pracy robotami w pełnym tego słowa znaczeniu.

 

Projekt ma już prawie 3 lata

 

Premiera Peppera – pierwszego w Polsce inteligentnego robota humanoidalnego miała miejsce 4 czerwca 2016 r. Wówczas, podczas konferencji prasowej w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu odbyła się prezentacja projektu „Weegree One” – dzieła pracowników wspomnianej agencji i naukowców z Politechniki Opolskiej. Posiada szereg przydatnych umiejętności, dzięki czemu może wykonywać wiele zadań i świetnie sprawdzi się w różnych miejscach.

– Nasz robot ma szerokie zastosowanie w wielu branżach. Szczególnie sprawdzi się tam, gdzie działa front desk, czyli m.in. w bankach, sklepach, recepcjach czy sekretariatach – wyjaśniał Grzegorz Kuliś, prezes firmy.

 

Robot, który pracuje jako recepcjonista

 

Opolska agencja pracy jest pierwszym i jedynym w Polsce przedsiębiorstwem, mającym w swojej ofercie możliwość zatrudnienia robota. Zanim jednak zaproponowała takie rozwiązanie swoim klientom, zastosowała je najpierw u siebie. W efekcie, na recepcji tej opolskiej firmy spotkamy Peppera – uśmiechniętego robota humanoidalnego, który wita gości, umawia ich na wizytę lub dzwoni do odpowiedniego pracownika, aby poinformować o przyjściu interesanta.

 

 

Kiedy dana osoba opuszcza biuro, robot żegna się z nią, a także informuje o prognozie pogody na nadchodzące kilka godzin. Ten “zautomatyzowany recepcjonista” potrafi rozpoznawać ludzką mowę, komunikować się w kilku językach, a nawet gestykulować.

 

Weegree One to nie tylko Pepper

 

Opolska agencja pracy to jedyny oficjalny partner japońskiego przedsiębiorstwa SoftBank, zajmującego się produkcją robotów, mającego w swoim portfolio także wspomnianego wyżej Peppera. Obecnie w ofercie opolskiej firmy znajduje się aż pięć robotów, które są stale udoskonalane przez zespół wykwalifikowanych programistów. Poza Pepperem, który świetnie sprawdza się jako pracownik recepcji, są tam również: rozpoznający twarze Sanbot, wyrażający emocje Nao, posiadający zdolność ciągłej nauki Yumi  oraz służąca specjalistyczną wiedzą Amy. Roboty te cieszą się stuprocentowym zadowoleniem klientów. Od lat z powodzeniem pracują nie tylko w prywatnych przedsiębiorstwach, ale także w bankach, na lotniskach, spółkach Skarbu Państwa i wielu innych miejscach. Zautomatyzowanymi pracownikami niejednokrotnie interesowały się media. O projekcie wspominały już m.in. TVN, TVN Turbo, TVP czy Polsat.

 

Agencje pracy robotów w Polsce

 

Na chwilę obecną opolska firma jako jedyna w naszym kraju oferuje możliwość zatrudniania zautomatyzowanych pracowników, którzy dzięki swoim humanoidalnym właściwościom i wyglądowi są robotami w prawdziwym tego słowa znaczeniu.

 

 

Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, które za pomocą rzekomo wykorzystywanej sztucznej inteligencji są w stanie zaprogramować poszczególne procesy, zastępując tym samym obowiązki wykonywane przez człowieka, jednak żadna z nich nie posiada swoich maszyn, mogących pochwalić się szeregiem zaawansowanych funkcji, takich jak zdolność mówienia czy poruszania się.